Scripts to Help get to goals and budget
Script for people reaching out to get started on the Nutrition
So there are a few different package options you can choose from that honestly fits anyone’s budget!
If you don’t mind, I’d love to know a bit more about what you’re looking for and what your challenges are with your diet and exercise so I can make a recommendation on where to start. About how much do you spend a day on food?
- - - - - -
Oh you are going to love me!! So that’s about $XX a day believe it or not! The packages range from $10- $20 a day!!
So you would actually SAVE money and get incredible results too! Here are the package options with the pricing!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Product Recommendations after you get goals and budget
My best recommendation pack for you is called the Value Pack, and will include everything you need for the month and then some. You’ll get 2 meals a day covered, plus tons of snacks, cleanse day support products, organic greens for each day, and our amazing vitamin packs for am/pm. This pack is roughly $20 a day for your first month, or $589.
My next best option is about $13/day or $399 and it includes a lot of what I already mentioned- meals and snacks- just doesn’t include the organic greens or vitamin packs.
And the basic pack is about $10/day. It’s more basic with only your shake day and cleanse day essentials, and still covers 2+ meals a day for the month, without any of the “extras.”
The Value Pack is my best recommendation, and truly the one that the majority of people go with as a great reset to try everything. Keep in mind this is just for the first month, and ongoing you can drop it down and spend much less.
Which pack sounds like the best fit for you, based on your goals?